مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در روسیه

مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در روسیه

کشور روسیه که در حال حاضر جزو یکی از محبوب‌ترین کشورها برای ادامه تحصیل است. این کشور در بین دانشجویان سراسر جهان که علاقه‌مند و خواستار مطالعه رشته پزشکی در خارج از کشور هستند، محبوبیت زیادی را کسب کرده است؛ زیرا این کشور به عنوان مرکز اصلی آموزش پزشکی در اروپا شناخته شده و به دلیل کیفیت آموزشی استاندارد و بالا در هر یک از دانشگاه‌‌های خود، رتبه و جایگاه عالی به دست آورده است. اما برای پذیرش و قبولی در هر یک از دانشگاه‌های این کشور، باید یک سری مراحل قانونی طی شود و مدارک لازم را آماده کرد. اگر می‌خواهید اطلاعات کافی در این زمینه به‌دست آورید؛ در این مقاله می‌خواهیم به مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در روسیه بپردازیم.

پذیرش پزشکی در روسیهشرایط عمومی برای پذیرش پزشکی در روسیه

دانشجویان خارجی و بین‌المللی برای این که بتوانند در دانشگاه‌های کشور روسیه و رشته پزشکی این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند؛ بهتر است بدانند IELTS و TOEFL جزو مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در روسیه نیستند و نیاز به شرکت در آزمون‌ها وجود ندارد. معمولا مدت زمان لازم برای تحصیل در رشته پزشکی در روسیه حدود ۶ یا ۷ سال است که در این مدت برنامه‌ها و آموزش‌های لازم به دانشجویان ارائه می‌شود. بیشتر برنامه‌های درسی در دانشگاه‌های پزشکی این کشور طبق استانداردهای جهانی هر ساله به روز می‌شوند و ارتقا می‌یابند. برای پذیرش در دانشگاه‌‌های معتبر پزشکی روسیه، دانشجویان باید از سابقه تحصیلی نسبتا خوبی برخوردار باشند و تمام مدارک لازم را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.

دانشجویان در این کشور می‌توانند تجربه و دانش لازم را در زمینه پزشکی کسب نمایند و در سمینارها و کنفرانس‌های مختلف شرکت کنند. بهتر است بدانید که کیفیت دانشگاه‌های پزشکی در کشور روسیه بسیار مناسب و بالا است و اغلب آنها از برنامه درسی بین‌المللی پیروی می‌کنند. دوره‌های پزشکی در کشور روسیه به زبان‌های روسی و انگلیسی است و دانشجویان در این رشته پزشکی باید در کنار دروس خود، زبان روسی را هم یاد بگیرند؛ زیرا اگر با زبان روسی آشنایی نداشته باشند و نتوانند با دیگران به این زبان صحبت کنند، در طول زمان فعالیت پزشکی‌ خود و دوره‌های کارآموزی که در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های این کشور باید بگذرانند، نمی‌توانند به خوبی با بیماران در بیمارستان ارتباط برقرار کنند و خدمات بی‌نقصی را به آنها ارائه دهند.
به طور کلی تحصیل در دانشگاه‌های روسیه مزایای زیادی را به همراه دارد که یکی از مهمترین مزایا آن به شرح زیر است:
همان طور که می‌دانید؛ هر مدرک فارغ‌التحصیلی در خارج از کشور معتبر نیست؛ اما از مزایای تحصیلی در روسیه می‌توان به این مورد اشاره کرد که، مدرک پزشکی دریافت شده از هر یک از دانشگاه‌‌های پزشکی این کشور توسط سازمان‌های بزرگ جهان مانند: سازمان یونسکو، سازمان MCI و سازمان جهانی بهداشت تأیید و شناخته شده است. به همین علت تمام دانشجویانی که از یک کالج پزشکی در کشور روسیه مدرک فارغ-التحصیلی‌ خود را دریافت می‌کنند، می‌توانند به راحتی در کشور خودشان و یا دیگر کشورها، مشغول به کار شوند.

مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در روسیه
مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در روسیه

• مرحله اول
مرحله اول مدارک لازم جهت پذیرش پزشکی در روسیه به این صورت است که دانشجویان برای اخذ پذیرش ابتدا باید به صورت آنلاین اقدام نمایند و بعد از این‌که اطلاعات وب‌سایت در مورد دوره‌ها، هزینه‌های تحصیل و شرایط قبولی را مطالعه کردند؛ دوره مورد نظر خود را انتخاب کنند.
بعد از انتخاب کردن دوره یک سری مدارک از جمله؛ فرم درخواست تکمیل شده توسط دانشجو، کپی مدارک دبیرستان با ریزنمرات تحصیلی، کپی گذرنامه یا شناسه بین‌المللی و… را باید برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند. پس از بررسی اسناد و مدارک‌؛ از طرف دانشگاه به دانشجو اطلاع می‌دهند که نتیجه پذیرش‌ مثبت یا منفی است. در صورتی که متقاضی پذیرفته شود، نامه تأیید پذیرش‌ فرد را در ۱ روز کاری صادر می‌کنند.
• مرحله دوم
در مرحله بعدی، فرد پس از پذیرش در دانشگاه مورد نظر بهتر است؛ کپی گذرنامه بین‌المللی، فرم درخواست تکمیل شده، کپی گواهی مدرسه، هزینه پیک ۱۰۰ دلار کشور آمریکا، هزینه دعوت‌نامه ۴۰۰ دلار کشور آمریکا را به طور دقیق و کامل، از طریق نمابر و یا ایمیل ارسال کند. همچنین توجه داشته باشد برای تأیید؛ حتما رسید پرداخت خود را هم ارسال نماید.
بعد از آن متقاضی باید منتظر دعوت‌نامه باشد. دعوت‌نامه‌ها معمولا توسط وزارت امور خارجه ایالتی صادر خواهند شد و برای صدور آن، تقریبا به ۴۰ روز زمان نیاز است. بعد از این مدت نامه تأیید پذیرش، دعوت‌نامه اصلی و نامه پشتیبانی ویزا توسط پیک برای دانشجو ارسال می‌شود.
• مرحله سوم
افراد دانشجو باید بعد از دریافت دعوت‌نامه خود با نزدیک‌ترین کنسولگری یا سفارت روسیه در کشور خود برای دریافت ویزا تماس بگیرند. برای دریافت ویزا مدارکی نظیر: گذرنامه دارای اعتبار، دعوت‌نامه اصلی، گواهی دیپلم و دبیرستان، گواهی پزشکی عدم وجود ایدز و عکس پرسنلی جدید نیاز است که باید آ‌نها را به طور کامل، آماده نمایند.
• مرحله چهارم
دانشجویان بعد از این که ویزای خود را دریافت کردند، باید اطلاعات پرواز خود را با زمان و تاریخ ورود به دانشگاه اطلاع دهند. همچنین دقت داشته باشند که یکی از نمایندگان دانشگاه، فرد دانشجو را در فرودگاه پذیرش می‌کند و اگر دانشجو از ورود خود به آنها اطلاع ندهد، توسط مقامات مهاجرت روسیه به کشور خود بازگردانده می‌شود.
• مرحله پنجم
هر دانشجو باید در ۳ روز اول ورود به این کشور در دانشگاه مورد نظر خود ثبت‌نام کند و ثبت‌‌نام آنها در این بازه زمانی مشخص، اجباری است. در آخر نیز بعد از این که دانشجو تمام مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه داد، کارکنان دفتر بین‌‌المللی دانشگاه تمام کارهای لازم و تشریفات را به اتمام می‌رسانند تا فرد دانشجو بتواند کلاس‌های خود را بعد از ۴ الی ۵ روز، شروع کند.

سخن پایانی

معمولا به دلیل اقتصاد غنی و عالی در کشور روسیه، بسیاری از دانشجویان و یا حتی پزشکان از کشورهای مختلف، به این کشور مهاجرت می‌کنند. اکثر افرادی که می‌خواهند در حرفه خود پیشرفت زیادی کنند، این کشور بی‌نظیر را برای مهاجرت انتخاب می‌نمایند. بهتر است بدانید که قبلا درآمد پزشکی در کشور روسیه آنچنان زیاد نبود؛ اما طی سال‌های اخیر درآمد پزشکی در این کشور توانست مقدار زیادی رشد کند. از این رو تعداد زیادی از پزشکان، حرفه خود را در آنجا ادامه داده و می‌دهند. همچنین قابل ذکر است که علاوه بر راحتی پذیرش و تحصیل پزشکی، هزینه زندگی در روسیه نیز بسیار پایین و مقرون به صرفه است و دانشجویان می‌توانند در آنجا با کم‌ترین هزینه ممکن، بهترین آموزش‌های پزشکی را ببینند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − 4 =