دانشگاه نووسیبیرسک

خانه / دانشگاه نووسیبیرسک

نووسیبیرسک، سومین شهر بزرگ روسیه است که در جنوب شرقی صحرای سیبری غربی قرار دارد. دانشگاه نووسیبیرسک در این کشور به عنوان یکی از دانشگاه‌های پزشکی محبوب و ممتاز روسیه فعالیت می‌کند و جزو ۲ درصد برترین دانشگاه‌های جهان به حساب می‌آید.

دانشگاه نووسیبیرسک فاصله بسیار کمی با شهر نووسیبیرسک دارد و در آن حدود ۷۰ آزمایشگاه تحقیقاتی و ۵۰ موسسه علمی تحقیقاتی وجود دارد که همین طیف رشته‌های ممکن برای تحصیل در علوم مختلف و ریاضیات برای اشخاص در دانشگاه را به وجود آورده است.

همان طور که می‌دانید؛ تحصیل پزشکی و دیگر علوم مختلف در کشور روسیه، فرصتی بسیار عالی و مناسب برای افرادی است که تمایل دارند با کمترین هزینه، مدرک تحصیلی ممتاز و معتبری از بهترین دانشگاه‌های روسیه به دست آورند. از این جهت تحصیل در روسیه، فرصت بی نظیری را برای افراد دانشجو فراهم می آورد تا با بهره گیری از امکانات رفاهی فوق العاده در آن جا بتواند مدرکی معتبر و هم سطح با مدرک دانشگاه‌های مطرح جهان را کسب کنند.

دانشگاه نووسیبیرسک
دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه نووسیبیرسک در حال حاضر نیز توانسته است با کیفیت عالی و خدمات فوق العاده خود رتبه ۱۰ در روسیه و رتبه ۷۷۵ در جهان را به دست آورد.

قابل ذکر است که تجهیزات پیشرفته در این دانشگاه موجب شده است سیستم‌های ماهواره‌ای برای راه‌یابی وجود داشته باشند و بتوانند به راحتی سیستم‌های وضعیت شناسی روسی جهانی را راه اندازی کنند.

علاوه بر این، دانشگاه نووسیبیرسک در حوزه مربوط به فناوری‌های نانو مانند سیستم‌های لیزری، فناوری‌های زیست شیمیایی، فناوری‌های پزشکی؛ پرتو درمانی‌های خلاقانه و درمان سرطان؛ خلق مجدد مواد باطله و طراحی ملکولی، پیشرفت بسیار چشم گیری داشته است.

دانشگاه نووسیبیرسک، هر ساله میزبان دانشجویان بیشماری از کشورهای مختلف جهان است که همین اتفاق موجب شده است امکانات خود را ارتقاء دهد. این دانشگاه دارای ۹۸ گروه آموزشی است و دانشجویان می توانند به راحتی در رشته مورد نظر و دلخواه خود ثبت نام کنند.

مدارک ضروری و مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در دانشگاه نووسیبیرسک

• کپی از همه صفحه‌های گذرنامه بین المللی فرد متقاضی ( البته توجه داشته باشید که گذرنامه فرد متقاضی باید ۱ سال و نیم قبل از ورود او به فدراسیون روسیه اعتبار داشته باشد.)؛
• مدارک معتبری که محل اقامت دائم فرد را تأیید کند؛
• پرداخت شهریه دانشگاه، قبل از ورود به آن جا؛
• مدارک مربوط تأیید مکانی که فرد دانشجو می خواهد برای دریافت ویزای روسی اقدام نماید؛
• مدارک اصلی و تأیید کننده محل کار یا تحصیل فرد که شامل؛ آدرس و مشخصات است؛
• ارائه قرار داد هزینه صدور دعوت نامه ویزا، تمدید ویزا بعد از ورود به روسیه و ثبت نام مهاجرت؛
• نسخه‌های ترجمه شده معتبر و اصلی تحصیلی؛
• اصل مدرک دیپلم.

شرایط پذیرش دانشگاه نووسیبیرسک

قبل از هر چیزی بهتر است اطلاعات مربوط به مهلت ارائه مدارک برای هر یک از دوره‌های تحصیلی را در نظر بگیرید. بعد از این که فرم درخواست برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود را به طور کامل تنظیم کردید؛ کمیته انتخاب دانشجویان طی مدت ۲ هفته درخواست شما را به صورت دقیق بررسی می‌کند و اگر برای ثبت نام تأیید شوید، باید آن تأییدیه قانونی مدارک تحصیلی خود را از مراجع مربوطه دریافت کنید و به دانشگاه بدهید.

توجه داشته باشید که تمام دانشجویان بین المللی؛ برای ادامه تحصیل در روسیه باید تأییدیه قانونی مدارک تحصیلی خود را دریافت کنند و حتما آن را همراه خود داشته باشند. همچنین کپی مدارک تحصیلی فرد متقاضی برای ادامه تحصیل باید توسط ۲ سازمان؛ سفارت فدراسیون روسیه در کشور فرد متقاضی یا کنسولگری و وزارت امور خارجه کشور محل فارغ التحصیلی فرد متقاضی، مهر شود.

پس از این که اسناد تحصیلی دانشجو، از نظر قانونی تأیید شد باید آن را به زبان روسی ترجمه کنند و تأیید اعتبار شود سپس کپی مدارک تأیید قانونی به دفتر استخدام دانشجویان بین المللی در NSU ارسال شود.

مراحل قانونی شدن مدارک فرد دانشجو، ممکن است حداکثر به مدت ۱ ماه طول بکشد؛ از این رو فرد متقاضی می‌تواند اطلاعات مربوط به این شرایط را در وزارت امور خارجه برای خود به دست آورد. در نتیجه بعد از دریافت نسخه‌های اسناد قانونی شده، اداره بین المللی جذب دانشجویی، مراحل صادر کردن دعوت ویزا را شروع می‌کند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه نووسیبیرسک

معمولا برنامه‌های بورسیه تحصیلی در روسیه به گونه ای است که بورس‌های تحصیلی به مدت ۳ یا ۴ سال را برای دوره‌های تحصیلی دکترا و بورس‌های تحصیلی به مدت ۲ سال را برای دوره‌های تحصیلی کارشناسی ارشد ارائه می‌کند. این بورس‌های تحصیلی مزایای بسیار زیادی دارند و شامل؛ کمک هزینه ماهیانه و شهریه کامل دانشگاه می شوند.

از آن جایی که تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه در رتبه عالی وزارت علوم ایران قرار دارد؛ بهتر است دانشجویانی که قصد پیشرفت دارند به این دانشگاه بروند و از بورسیه ویژه آن بهره ببرند.

دانشجویان خارجی و بین المللی، هر سال فرصتی برای درخواست بورسیه تحصیلی از دولت روسیه که شامل کمک هزینه ماهیانه و شهریه کامل می شود، را دارند. از این رو باید بدانید که معیارها و مراحل انتخاب آن و یا تعداد بورس‌های تحصیلی تا حدود بسیار زیادی به کشور فرد متقاضی و یا دانشجو بستگی دارد.
البته بهتر است بدانید؛ دانشجویانی که در این دانشگاه زبان روسی را به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب کنند، شهریه کمتری را به دانشگاه می پردازند و اگر از بورسیه هم بهره مند نشوند هزینه‌های زیادی را نباید پرداخت کنند.

هزینه‌های دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه نووسیبیرسک برای رشته‌های پزشکی، حدود ۶۰۰۰ دلار در سال از دانشجویان شهریه می گیرد. اما اگر از بورسیه تحصیلی بهره مند شوید می توانید دیگر دغدغه مالی زیادی نداشته باشید و با خیال راحت به ادامه تحصیل بپردازید.

همچنین دانش آموزان هیچ گونه نیازی به پرداخت هزینه کتاب و سایر مطالب آموزشی خود ندارند و تمام آن ها را در دانشگاه به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.

دانشگاه نووسیبیرسک
دانشگاه نووسیبیرسک

زبان تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک

رشته پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک به زبان‌های روسی و انگلیسی ارائه می شود و در تمام موارد متقاضیان برای تحصیل به زبان انگلیسی؛ باید در آزمون ورودی شرکت کنند. همچنین کسانی که تسلط کافی بر زبان‌های خارجی ندارند می توانند به راحتی در دوره‌های آموزشی و مقدماتی پادفک دانشگاه شرکت کنند.

این دوره‌های آموزشی برای دانشجویان خارجی هر سال با هزینه ۴۵۰۰ دلار برگزار می شود و ظرفیت آن سالانه حدود ۲۰۰ نفر است. در این دوره ها زبان روسی و دروس مربوط به آزمون ورودی رشته پزشکی مانند زیست و شیمی تدریس می شود و افراد مراجعه کننده می توانند در کم ترین زمان ممکن آن را فرا گیرند.

همچنین قابل ذکر است که رشته پزشکی در دانشگاه نووسیبیرسک؛ تنها ۲ سال اول به زبان انگلیسی ارائه می شود و از سال سوم به بعد، تمام آموزش ها را به زبان روسی برگزار می کنند. دقت داشته باشید که در این دانشگاه محبوب؛ امکان تحصیل در ۱۵ گرایش مختلف و به زبان انگلیسی برای دانشجویان وجود دارد و زبان روسی در آن جا بسیار مهم است.

کادر دانشجویان و اساتید

با توجه به آخرین آمار به دست آمده از این دانشگاه ممتاز می توان گفت که؛ کادر دانشجویی آن شامل ۷هزار نفر می شود و بیش از ۱۴۰۰ دانشجو از ۵۲ کشور مختلف به زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه نووسیبیرسک در مقاطع لیسانس، مختلف پزشکی، دکترا، فوق لیسانس و تخصص تحصیل می کنند.
همچنین ۲۵۰۰ نفر کارمند در این دانشگاه مشغول به کار و تدریس هستند که هر کدام از آن ها جزو با تجربه ترین و کار بلد ترین افراد در زمینه مربوطه می باشند و تمام سعی خود را می کنند تا بهترین خدمات ممکن را ارائه دهند.

امکانات دانشگاه نووسیبیرسک

• کتابخانه
یکی از زیبا ترین امکانات و قسمت‌هایی که می توانید در این دانشگاه معتبر مشاهده کنید؛ کتابخانه است که بانک اطلاعات بزرگی را برای دانشجویان و اساتید فراهم نموده است. افرادی که به کتاب خواندن و به دست آوردن اطلاعات علاقمند هستند می توانند به راحتی به این کتابخانه مراجعه کنند زیرا؛ در این کتابخانه کتاب ها و مجله‌های مهم زیادی را می توانید در زمینه‌های مختلف پیدا کنید و از آن اطلاعات زیادی را کسب نمایید.

• مرکز سلامتی و تفریحی
در مرکز سلامتی دانشگاه نووسیبیرسک؛ می توانید از خدمات ویژه زیادی مانند سالن ماساژ، گرما و نور درمانی، فیزیوتراپی، باشگاه بدنسازی، استخر مدرن، اردوگاه‌های تفریحی، اینترنت نامحدود و رایگان، خوابگاه و… به راحتی بهره مند شوید و لذت ببرید.

• کافه و سالن غذاخوری
در همه ساختمان‌های دانشگاه می توانید دسترسی راحتی به سالن‌های غذا خوری و کافه داشته باشید و هر نوع نوشیدنی، دسر و یا غذایی را که میل داشتید برای خود تهیه کنید.

• خوابگاه
خوابگاه دانشگاه نووسیبیرسک به عنوان یکی از تمیز ترین، با کیفیت ترین و نو ساز ترین و خوابگاه‌های دانشجویی در بین تمام دانشگاه‌های روسیه شناخته شده است و از خدمات دهی عالی برخوردار است. به همین علت دانشجویان زیادی به آن جا مراجعه می کنند و با پرداخت هزینه اجاره ماهیانه بین ۱۸ تا ۲۰ دلار، اتاق‌های ۲ و ۳ تخته را برای خود می گیرند.
از دیگر ویژگی‌های این خوابگاه ها می توان به فاصله کم شان با محوطه علمی دانشگاه اشاره کرد و دانشجویان از لحاظ مسافت مشکلی را نخواهند داشت.

• مدرسه تابستانی
از سال ۲۰۱۷، یک مدرسه تابستانی سیبری در دانشگاه نووسیبیرسک برپا شد که هر ماه ژوئیه برگزار می شود و در آن جا دوره‌های منحصر به فرد و خاص؛ روابط غرب، شیمی مواد آینده، تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ و جنبه‌های فلسفی و تاریخی شرق و… را به زبان انگلیسی تدریس می کنند.
این قسمت از دانشگاه، کمک بسیار زیادی به افراد دانشجو می‌کند تا بتوانند به راحتی در آن جا هر گونه اطلاعاتی که لازم است بدانند را یاد بگیرند و اگر مشکلاتی در رابطه با درس دارند؛ با کمک مدرسین و اساتید حرفه ای آن را رفع کنند.

دانشگاه نووسیبیرسک
دانشگاه نووسیبیرسک

دانشکده ها و دپارتمان‌های دانشگاه نووسیبیرسک

۱٫ دانشکده پزشکی و روانشناسی
۲٫ دانشکده علوم انسانی
۳٫ دانشکده فلسفه و حقوق
۴٫ دپارتمان علوم طبیعی
۵٫ دپارتمان فیزیک
۶٫ دپارتمان زمین شناسی و ژئو فیزیک
۷٫ دپارتمان اقتصاد
۸٫ دپارتمان فناوری اطلاعات
۹٫ دپارتمان ریاضی و مکانیک

مزایای تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک

• همان طور که در ابتدا نیز گفته شد؛ تحصیل در این دانشگاه مدرن هزینه بسیار بالایی ندارد و افراد می توانند به راحتی در آن جا مشغول ادامه تحصیل شوند.
• با این که دانشگاه نووسیبریسک یک دانشگاه نسبتاً تازه کار و جدید است؛ اما در بین دانشگاه‌های دیگر، بهترین خروجی و عملکرد را از خود نشان داده است و همین موجب شده است که در بین دانشگاه‌های برتر منطقه اروپای شرقی و آسیای مرکزی رتبه دوم را به دست آورد.
• دانشجویان از امکانات ویژه و سطح بالایی در این دانشگاه برخوردار هستند و در آن جا تمام آموزش ها را به بهترین نحوه ممکن فرا می گیرند.
• سیستم پذیرش در این دانشگاه بسیار منظم، عالی و عادلانه است.
• افرادی که با زبان روسی آشنایی ندارند، می توانند در آن جا ۲ سال اول شان را با زبان انگلیسی بگذرانند.
• این دانشگاه از تأییدیه وزارت آموزش آمریکا و وزارت بهداشت کانادا برخوردار است.
• بزرگ ترین کمپ آموزشی جهان، در این دانشگاه وجود دارد.
• رشته‌های تحصیلی زیادی در آن جا تدریس می شود و بهترین رشته‌های این دانشگاه؛ فیزیک، پزشکی، جغرافیا، زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فناوری اطلاعات است.
• امکان انتخاب‌های فوق العاده ای برای ادامه تحصیل در آن جا وجود دارد.

دانشگاه نووسیبیرسک
دانشگاه نووسیبیرسک

معایب تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک

• از آن جایی که تعداد مراجعه کنندگان به دانشگاه بیشمار است؛ ظرفیت کمی دارد و همین موجب شده است رقابت‌های ورودی سخت تر شوند.
• در این دانشگاه برای گذراندن دوره پادفک، محدودیت سنی وجود دارد.
• برای ورود به دانشگاه، معدل تأثیر بسیار زیادی دارد و به طور کلی قبولی آن به صورت شرط معدل است.
• افرادی که در رشته‌های دارو سازی و دندانپزشکی مشغول به ادامه تحصیل هستند؛ نمی تواند به این دانشگاه بروند زیرا در این دانشگاه اصلا رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی وجود ندارد.
• هوای دانشگاه در بیشتر اوقات نسبت به دیگر نقاط مسکو، سرد است.

هدف اصلی دانشگاه نووسیبیرسک

هدف این دانشگاه در واقع تربیت کردن متخصصان برجسته و با تجربه برای به عهده گرفتن نقش‌های رهبری در آموزش، علوم و صنایع پر تحرک است. مسئولین دانشگاه به صورت شبانه روزی سعی می کنند که خدمات خود را بهبود ببخشند و آموزش‌های لازم را به طور کامل به هنرجویان بیاموزند.

همان طور که متوجه شدید؛ این دانشگاه ویژگی‌های خاص بسیار زیادی دارد و به همین علت در سطح جهان مشهور است. رتبه جهانی دانشگاه نووسیبیرسک، ۲۵۰ است و از سال ۱۹۵۹ تا کنون فعالیت می‌کند. دانشگاه نووسیبیرسک یک دانشگاه دولتی است که از ۱۶ دانشکده، ۳ انستیتو و ۱۱۰ رشته تحصیلی برخوردار است و در حال حاضر ۶۰۰۰ نفر از دانشجویان آن را افراد خارجی تشکیل می دهند.

شما نیز اگر علاقمند به تحصیل در کشور روسیه و دانشگاه نووسیبیرسک هستید؛ بهتر است پیش از مهاجرت، از تمام ویژگی ها و خصوصیات آن به طور کامل آگاهی داشته باشید تا در آن جا دچار مشکل نشوید و بدون هیچ محدودیتی تحصیلات خود را ادامه دهید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + پنج =